Конфлікти і здоров'я. Конструктивне розв'язання конфліктів
«У світі існує тільки один спосіб здобути перемогу в суперечці — це уникнути її» ( Д.Карнегі )
Конфлікти - невід'ємні супутники нашого життя, адже кожна людина має свої життєві цінності, погляди, смаки. Оскільки кожна людина - це особистість, не схожа на інших, то і її цінності, звички, смаки відрізняються від цінностей, звичок і смаків інших людей. У будь-якому обговоренні розбіжностей присутня «іскра» конфлікту, хоча виявляється це по-різному. Та якщо незадоволення, тривога, нервування, зриви, стреси затьмарюють ваше життя, то це руйнування не тільки психологічного благополуччя, а й здоров'я взагалі.
Стадії розвитку конфліктів:
- виникнення конфліктної ситуації
- усвідомлення конфлікту
- початок відкритого протистояння
- ескалація конфлікту
- вирішення конфліктної ситуації
Будь-яку конфліктну ситуацію можна розв’язати позитивно. Треба лише уникати конфліктогенів та шукати конструктивний спосіб розв’язання конфлікту.
Конфліктогени — це слова або дії, що розпалюють конфлікт
Переглянь: http://autta.org.ua/ua/materials/material/Povernennya-bludnogo-papugi/
- Назвіть приклади конфліктогенів, які ви побачили у мультфільмі
Прочитай §22 с. 83 (способи розв’язання конфліктів)
- Яким способом вирішили конфлікт?
"Шість кроків до розв’язання конфліктів» - поради психологів
1. Опануй себе . Глибоко вдихни. Полічи до десяти (або далі). Скажи собі, що володієш ситуацією.
2. Заспокой опонента . Скажи, що не хочеш сваритися. Запропонуй обговорити ситуацію.
3. Застосуй навички активного слухання. Дивися в очі опонентові. Підтримуй розмову, кажи: «Так», «Я розумію». Не перебивай його. Дочекайся, коли він закінчить, і запитай: «Це правда?»
4. Поводься асертивно (гідно, впевнено). Користуйся «Я-повідомленнями», розкажи, що ти думаєш і відчуваєш. Стій прямо, говори спокійно. Уникай конфліктогенів. Не відповідай конфліктогеном на конфліктоген.
5. Висловлюй повагу. Поважай гідність опонента, не критикуй його особисті якості (обговорюй проблему, а не людину). Погоджуйся, з чим можеш. Якщо відчуваєш провину, попроси вибачення.
6. Розв’язуй проблему. Запропонуй змінити позицію «Я — проти тебе» на позицію «Ми разом — проти проблеми». Запропонуй свій варіант рішення. Запитай опонента, які він має пропозиції. Розгляньте інші можливі варіанти та їхні наслідки. Оберіть те, що вам підходить. Домовтеся виконувати це рішення певний час, а потім повернутися до розмови і з’ясувати, чи ви не змінили своє відношення до проблеми.
Кожному з вас доводиться бути учасником конфліктів, а іноді, навіть ініціатором. Зараз всі подумки пригадайте таку ситуацію. І, знаючи наслідки, спробуйте проаналізувати чого не вистачило на той момент для уникнення конфлікту.
«Щоб не провокувати конфлікту, я намагатимусь...».
Висновок. «Конфлікт - це іноді нові можливості у стосунках, у спілкуванні, що корисно для психологічного здоров'я людини»
Домашнє завдання: прочитати § 21-22.
Перегляньте (на вибір): https://www.youtube.com/watch?v=jG4B3K4V7Qw - відео урок
https://www.youtube.com/watch?v=TZCWPB-zoZc – мультфільм